التهاب پلک کودکان را جدی بگیرید/ توصیه به والدین

به این مطلب امتیاز دهید.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین محمدربیع، در آستانه برگزاری ششمین همایش مشترک بیماری‌های چشم دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران، گفت: در این همایش که در روزهای ۲۴ تا ۲۶ آبان ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد، یک کارگاه ۹۰ دقیقه‌ای برای بررسی بیماری بلفاریت یا همان التهاب لبه پلک در برگزار می‌شود.

استاد تمام شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که التهاب پلک یک بیماری نسبتاً شایع در کودکان است، افزود: تشخیص و این عارضه در کودکان، یک مقدار با دشواری همراه است و دلیل آن هم؛ عدم توجه به این بیماری در کودکان است.

وی ادامه داد: التهاب لبه پلک معمولاً از سن یک تا ۱۴ سالگی دیده می‌شود اما در سنین ۵ تا ۸ سالگی، بیشتر شایع است.
هرچند در بزرگسالان هم این عارضه وجود دارد که علائم آن به راحتی قابل تشخیص و درمان است.

این چشم پزشک افزود: اگر التهاب لبه پلک در کودکان دیر تشخیص و درمان شود، می‌تواند با مشکلاتی در بینایی کودک در سال‌های بعد به وجود بیاورد.

محمدربیع با عنوان این مطلب که ۱۰ تا ۱۵ درصد کودکان زیر ۱۴ سال گرفتار التهاب لبه پلک می‌شوند، گفت: علائم این عارضه، شامل متورم شدن پلک، قرمزی چشم، ریزش مژه‌ها و ترشح است که با مالش چشم و زیاد پلک زدن همراه است.

این فوق تخصص قرنیه به والدین تاکید کرد چنانچه این علائم را در فرزند خود مشاهده کردند، حتماً نزد چشم پزشک بروند و چشمان فرزند خود را معاینه کنند.

وی افزود: سرخ شدن چشم و بستن چشم‌ها در مقابل نور، می‌تواند از دیگر علائم بیماری التهاب لبه پلک در کودکان باشد که والدین باید به این علائم توجه کنند.

محمدربیع با عنوان این مطلب که درمان عارضه التهاب لبه پلک خیلی سخت نیست، ادامه داد: البته دوره درمان بین ۳ تا ۶ ماه و بعضاً تا یک سال هم طول می‌کشد که باید مدارا کنند.

وی افزود: پایه درمان التهاب لبه پلک، شستشوی چشم‌ها با شامپو بچه است که باعث کاهش بار میکروبی بیماری می‌شود.
همچنین، استفاده از پماد یا قطره چشمی و شربت و قرص، برای جلوگیری از عود بیماری تجویز می‌شود.

محمدربیع گفت: شیوع این عارضه بعد از ۸ سالگی تقریباً کمتر می‌شود.

وی افزود: بیماری التهاب لبه پلک گاهی با آلرژی و حساسیت چشم اشتباه گرفته می‌شود که والدین باید به این موضوع دقت داشته باشند و فرزند خود را نزد چشم پزشک ببرند.

این فوق تخصص قرنیه در پاسخ به این سوال که اگر التهاب لبه پلک در کودکی درمان نشود، چه مشکلاتی به دنبال خواهد داشت، گفت: کاهش بینایی و تنبلی چشم، از مهم‌ترین عوارض عدم درمان التهاب لبه پلک در کودکان است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تشخیص عارضه بلفاریت (التهاب لبه پلک) در کودک، تاکید کرد: همزمانی بروز التهاب لبه پلک با گرفتاری قرنیه، باعث می‌شود چشم کودک دچار التهاب قرنیه شده و به تدریج باعث کاهش دید و تنبلی چشم شود.

این فوق تخصص قرنیه افزود: از همین رو، ما به والدین توصیه می‌کنیم حتماً به سلامت چشمان فرزند خود توجه داشته باشند تا مبادا دچار بیماری‌های چشم شود.

خروج از نسخه موبایل