دستاوردهای واکسیناسیون کشوری/ از حذف فلج اطفال تا کنترل مالاریا

۵/۵ - (۱ امتیاز)

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فرشیدی گفت: اجرای و نظام ارجاع در ۵۹ شهر شروع شد و امروز به ۹۳ شهر رسیده است.

وی از رشد بسیاری از شاخص‌ها در به دلیل ارتباط مستمر خانه‌های با مردم خبر داد و افزود: با اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع باید دسترسی عادلانه، کاهش مردم و ارائه خدمات استاندارد به صورت کامل محقق شود.

فرشیدی گفت: در برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع ارتباط خوب مراقبین بهداشتی با مردم بسیار مهم است به طوری که مراقب سلامت باید بتواند خدمات پایه را به شکل فعال در مردم رصد کند.

معاون بهداشت ، با اشاره به افتتاح و بهره برداری از هزار و ۲۷ پروژه بهداشتی در روزهای پیش رو، افزود: ۴ هزار بهورز، جذب مراکز بهداشتی خواهند شد.

فرشیدی در ادامه به تشریح دستاوردهای در کشور پرداخت و گفت: در حوزه واکسیناسیون کشوری در منطقه رتبه یک را داریم و از ابتدا دو سیاست را در اولویت قرار دادیم، اول اینکه، واکسن باید توسط دولت تأمین شده و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد و دوم اینکه اعتماد جامعه به حوزه بهداشت برای دریافت به موقع واکسن، جلب شود.

وی افزود: ماحصل واکسیناسیون با ۹۷ درصد پوشش کشوری، منجر به این موفقیت شد که مثلاً امروز، بیماری فلج اطفال در کشور به صفر رسیده، به رغم اینکه در کشورهای همسایه هنوز هم این بیماری مشاهده می‌شود.

افزود: بیماری‌های سرخک و سرخجه به دلیل واکسیناسیون گسترده در مرحله حذف قرار گرفته و در دوره کرونا نیز با تأمین واکسن و مشارکت مردم، این بیماری به خوبی مدیریت و کنترل شد.

وی گفت: تزریق روزانه بیش از ۸ میلیون دوز واکسن کرونا و کنترل این بیماری، از دستاوردهای مهم حوزه بهداشت در دولت سیزدهم محسوب می‌شود.

فرشیدی با اشاره به ارتقای شاخص‌های بهداشتی از سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، تصریح کرد: عملکرد حوزه بهداشت در از بیماری‌ها و ارتقای شاخص‌های سلامتی، به گونه‌ای است که از مرگ و میر ۳۰ در هزار در نوزادان زیر یک ماه، به عدد ۸.
۵ برسیم که در مقایسه با سایر کشورهای منطقه و برخی کشورهای جهان، موفقیت خوبی به شمار می‌رود.

وی افزود: مرگ و میر حین بارداری، زیر ۵ سال و بالای ۵ سال نیز به طور واضح در طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی تاکنون، کاهش چشمگیر داشته و تمام این موفقیت‌ها مرهون سیستم بهداشتی مناسب در کشور است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به تشخیص به موقع، و کنترل بیماری مالاریا در کشورمان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در زمینه درمان بیماری سل در کشور از نظر تشخیص، درمان و پیگیری، در سطح منطقه رتبه یک را داریم.
به رغم اینکه تجمعات زیادی از جمله اربعین برگزار می‌شود، به دلیل عملکرد مناسب نظام بهداشتی کشور، بیماری‌های عفونی به خوبی کنترل شده و یا به موقع تشخیص داده شده و درمان می‌شود.

وی با بیان اینکه نظام سلامت باید پویایی خود را حفظ کند، عنوان کرد: با اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع به صورت فعال‌تر در سطح کشور و پیگیری مداوم سلامتی افراد از سوی مراقبین سلامت، به سمت پویایی هرچه بیشتر حوزه سلامت و پیشگیری، پیش خواهیم رفت.

خروج از نسخه موبایل