تاثیر داروی ضدافسردگی در تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر

به این مطلب امتیاز دهید.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث لاین، مشخص شده است که یک داروی ارزان و در دسترس به نام "آمیتریپتیلین" باعث بهبود علائم سندرم روده تحریک پذیر می‌شود.

آمیتریپتیلین ممکن است علائم سندرم روده تحریک پذیر را با تنظیم و توقف بازجذب سروتونین توسط مغز بهبود بخشد.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه‌های لیدز، ساوتهمپتون و بریستول انگلستان انجام شد نشان می‌دهد بیمارانی که آمیتریپتیلین مصرف می‌کنند تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که دارونما مصرف می‌کنند، بهبود کلی در علائم را گزارش می‌دهند.

در نتیجه این مطالعه، تیم کارآزمایی اکنون توصیه می‌کند که پزشکان از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر برای استفاده از آمیتریپتیلین برای مدیریت علائم خود حمایت کنند.

دکتر «الکساندر فورد»، محقق ارشد و پروفسور گوارش در دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز، گفت: «آمیتریپتیلین یک مؤثر برای سندرم روده تحریک پذیر است و ایمن و به خوبی قابل تحمل است.
این تحقیق جدید که با دقت انجام شده است نشان می‌دهد که اگر علائم بیماری با درمان‌های توصیه‌شده خط اول بهبود نیافته باشد پزشکان باید از بیماران در مراقبت‌های اولیه حمایت کنند تا آمیتریپتیلین با دوز پایین را امتحان کنند.
»

به طور خاص، آمیتریپتیلین ممکن است نقش مهمی در تنظیم عصب واگ داشته باشد.

به گفته محققان، تحریک این عصب می‌تواند باعث اختلال در عملکرد عصب واگ و احتمالاً تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر شود.

با تأثیر هر دو سیستم عصبی و سروتونین، آمیتریپتیلین با داشتن یک اثر آرامش بخش کلی بر عملکرد روده، تسکین درد و ایجاد تغییر در فعالیت روده، علائم سندرم روده تحریک پذیر را کاهش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا