اخبار

تعداد پرونده های تخلفات در حوزه درمان/ تعطیلی ۲۶۲۵ مرکز غیرمجاز

به این مطلب امتیاز دهید.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدحسین حاجی میرزایی، در اجلاس معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با اشاره به تشکیل قرارگاه مرکزی نظارت بر سلامت در معاونت درمان ، گفت: این قرارگاه در تمامی دانشگاه‌ها تشکیل می‌شود.

وی اظهار داشت: اعضای قرارگاه مرکزی شامل نمایندگان دادستانی کل کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان نظام پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در ، معاون درمان و مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت است.
همچنین جلسات صبحگاه نظارت نیز به صورت مستمر و مرتب هر هفته تشکیل می‌شود.
در این صبحگاه مباحث قانونی و دستورالعمل‌های مرتبط با حوزه درمان به بحث و بررسی گذاشته می‌شود تا در جهت افزایش اثربخشی نظارت‌ها به کار گرفته شود.

رئیس اداره نظارت بر امور درمان گفت: در ۶ ماه اول امسال، ۷۱ هزار و ۸۷۱ مورد بازدید از تمام مراکز درمانی صورت گرفته که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته ۱۳.
۳۴ درصد رشد داشته است.
در همین مدت تعداد دو هزار و ۶۲۵ مرکز غیرمجاز مداخله گر در امر درمان تعطیل شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۹.
۱۸ درصدی داشته است.

حاجی میرزایی ادامه داد: ۴ هزار و ۲۹۷ پرونده طی ۶ ماه نخست سال جاری به مراجع قضائی، انتظامی و تعزیرات حکومتی معرفی شده اند که در این زمینه نیز نسبت به بازه ۶ ماهه اول سال گذشته، شاهد رشد ۳۸.
۷۹ درصدی هستیم.
رشد این شاخص، نشان از آشنایی بیشتر همکاران ادارات نظارت بر درمان دانشگاه‌ها با قوانین مرتبط و اهتمام بیشتر برای برخورد با متخلفین دارد.

وی خاطرنشان کرد: تعداد جلسات تشکیل شده قرارگاه مرکزی نظارت بر سلامت ۴۳ جلسه بوده و در این جلسات، ۱۵۶ پرونده کلان بررسی شده و از این تعداد، ۵۲ پرونده رأی بدوی از تعزیرات گرفته که ۲۶ مورد آن حکم برائت و ۲۶ مورد هم حکم جریمه‌های نقدی و محرومیت صادر شده است.

حاجی میرزایی ادامه داد: ایجاد سامانه ملی نظارت بر مؤسسات پزشکی با هدف داشتن سوابق مدون از نظارت‌ها و بانک اطلاعاتی جامع از سوابق بازدیدهای نظارتی افراد و مؤسسات در دست اقدام است.
با ایجاد این سامانه نظارت‌ها به صورت برخط و گسترده از تمام مراکز درمانی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: ثبت وقایع ناخواسته حیاتی نیز به صورت مستمر از سوی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.
با توجه به اینکه در سال‌های ابتدایی اجرای این برنامه هستیم، هدف اول تشویق و افزایش تعداد گزارش‌ها به میزان ۵ درصد نسبت به سال گذشته بوده که حاصل شد.

رئیس اداره نظارت بر امور درمان افزود: انجام تحلیل ریشه این خطاها در سال گذشته، ۹۰ درصد بود ولی در سال ۱۴۰۰ تنها ۷۰ درصد وقایع تحلیل شده بود.
بیش از ۲۰۰ درس آموخته از خطاهای انجام شده نیز در طی سال جاری در سامانه تخصصی مربوطه به منظور بهره مندی مراکز درمانی در سطح کشور ثبت شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا