اخباردخانیات

مصرف قلیان خانوادگی شده/ کاهش سن افراد سیگاری

به این مطلب امتیاز دهید.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا مسجدی، با بیان اینکه میزان مصرف بین زنان و دختران ایرانی در مقایسه با کشورهای اطراف ما هنوز کم است، گفت: بیشترین هدف گذاری برای جذب زنان و دختران به بازار مصرف استفاده از قلیان است، در خانواده ایرانی هنوز حرمت وجود دارد، اما قلیان دسته جمعی مصرف می‌شود که این امر ناخودآگاه اساس خانواده را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه بین ۲۰ تا ۲۲ درصد مردان و ۳ تا ۴ درصد زنان به طور عام در کشور، دخانیات مصرف می‌کنند، گفت: دو موضوع مهم این است که سن مصرف سال به سال در حال پایین آمدن است یک زمانی ۱۸ سال بود، که به ۱۶ سال و ۱۲ سال رسید.

مسجدی گفت: نگرانی دوم مساله اختلاف جنسیتی است، مطالعاتی که در میان دانش آموزان و دانشجویان انجام شده است، نشان می‌دهد که افزایش مصرف در پسران در مقایسه با دختران متفاوت است به نحوی که در پسران افزایش خفیف ۱۳ درصدی داشت، اما در دختران ۱۳ تا ۱۵ سال افزایش مصرف جهشی و ۱۳۳ درصدی است.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه با بیان اینکه اعتیاد سبک مقدمه اعتیاد سنگین است، گفت: خانواده‌هایی که دختر و پسر جوان دارند باید بدانند که هر دختر و پسری که یا قلیان می‌کشند می‌تواند به دام اعتیاد بیفتد، هیچ خانواده‌ای مایل نیست که جوان معتاد داشته باشد، چون یک جوان معتاد در خانواده یک زلزله است، هشدار می‌دهم مراقب پسران و دختران باشیم؛ تفریح خانواده نباید قلیان باشد.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران گفت: امسال مجلس مالیات بر سیگار را افزایش داد که مصوبه خوبی بود و بنا بر آن مصوبه قسمت عمده این مالیات در اختیار وزارت و جوانان قرار می‌گیرد تا برای جوانان به ویژه برای مناطق محروم، ورزش و امکانات ورزشی سالم را فراهم کنند؛ جا دارد رسانه‌ها این را دنبال کند و ببیند که این مبلغ وزارت ورزش وصول شده؟ و بعد از آن آیا برای تأمین امکانات ورزشی رایگان هزینه می‌شود؟ تا جوانان ما به جای اینکه به سمت سیگار و قلیان بروند، به سمت ورزش و امکانات ورزشی سالم سوق پیدا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا