گفت‌وگوی عین اللهی با مقامات خارجی پیرامون فجایع انسانی در غزه

به این مطلب امتیاز دهید.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی، در ابتدا طی تماس تلفنی با «صالح الحسناوی» وزیر کشور عراق، کشتار زنان و کودکان فلسطینی به ویژه در نوار غزه توسط رژیم غاصب صهیونیستی را جنایت بزرگ انسانی برشمرد که در طول تاریخ بی سابقه بوده است.

وی از رفتار منفعلانه سازمان بهداشت جهانی (WHO) در خصوص کشتار مردم مظلوم فلسطین و عدم دسترسی آنان به لوازم بهداشتی، ی و دارویی و تاکید کرد: سازمان بهداشت جهانی متأسفانه در این زمینه عملکرد خوبی نداشته است.

عین اللهی همچنین در این گفت و گوی تلفنی با وزیر بهداشت عراق از اعلام تعداد بسیاری از پزشکان و پرستاران ایرانی برای اعزام به سرزمین‌های اشغالی جهت ارائه و بهداشتی به آسیب دیدگان مردم بی دفاع فلسطین خبر داد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه کشتار بی رحمانه برادران و خواهران مسلمان فلسطینی توسط رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی دل هر انسانی را به درد آورده است، گفت: متأسفانه در فلسطین اشغالی شاهد رفتارهای ضد انسانی صهیونیست‌ها در حمله به کادر درمان، پزشکی و ‌ها هستیم.

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کشورها نمی‌توانند نسبت به فجایع انسانی در نوار غزه و فلسطین اشغالی توسط صهیونیست‌ها بی تفاوت باشند، گفت: برای پزشکان و پرستاران ایران دیدن صحنه‌هایی از درد و رنج مردم غزه که فاقد ابتدایی‌ترین و دارو برای درمان هستند، غم انگیز و غیر قابل تحمل است.

وزیر بهداشت کشور عراق نیز در این گفت و گوی تلفنی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و عراق باید برای مقابله با این فجایع انسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم فلسطین تلاش‌های خود را همسو و هم جهت کنند.

وی با اشاره به کمبود دارو و لوازم پزشکی و همچنین تخریب ‌ها در نوار غزه و فلسطین اشغالی تاکید کرد: مسأله فلسطین یک موضوع انسانی و جهانشمول است که همه ملت‌های جهان و وجدان‌های بیدار باید نسبت به آن حساس باشند.

در ادامه، عین اللهی طی تماسی با «سلام زواوی» سفیر کشور فلسطین در جمهوری اسلامی ایران، با مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین به دلیل کشتار بی رحمانه برادران و خواهران مسلمان توسط رژیم غاصب و جنایتکار صهیونیستی ابراز همدردی کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به دفاع جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی از مردم مظلوم فلسطین اظهار داشت: از کشتار مردم بی دفاع فلسطین و به خطر افتادن سلامت برادران و خواهران مسلمان خود بسیار نگران و ناراحت هستیم.

وی گفت: بسیاری از پزشکان و پرستاران ایرانی برای اعزام به سرزمین‌های اشغالی جهت ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به مردم بی دفاع فلسطین اعلام آمادگی کرده اند و ما از سفارت فلسطین در تهران می‌خواهیم که برای یافتن راهی به منظور ارسال تجهیزات پزشکی و دارویی به فلسطین اشغالی تلاش کند.

عین اللهی ضمن ابراز تأسف از به شهادت رسیدن ده‌ها پزشک، پرستار و بهیار در فلسطین اشغالی توسط رژیم جعلی صهیونیستی تاکید کرد: سازمان بهداشت جهانی باید رسالت خود را برای کمک به مردم اعم از زنان و کودکان فلسطینی انجام دهد.

«سلام زواوی» سفیر کشور فلسطین در جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تشکر از وزیر بهداشت کشورمان و کادر سلامت ایران گفت: ده‌ها بیمارستان در فلسطین اشغالی مورد هدف جنگنده‌ها و موشک‌های رژیم غاصب صهیونیستی قرار گرفتند که قادر به ارائه خدمات پزشکی و درمانی به مردم نیستند.

وی افزود: همچنین ده‌ها نفر از اعضای کادر درمان اعم از پزشک، پرستار و بهیار در پی حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به شهادت رسیدند و آمبولانس‌های حامل مجروحان فلسطینی نیز هدف صهیونیست‌ها قرار گرفته است.

در ادامه، عین اللهی طی تماسی تلفنی با دکتر «احمد المنظری» مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی (WHO )خواستار ایفای نقش تاریخی سازمان بهداشت جهانی (who )برای کمک به مردم بی دفاع غزه و فلسطین شد.

وزیر بهداشت، ضمن یادآوری شهادت و مجروح شدن صدها زن و کودک در مناطق غیرنظامی از سوی رژیم غاصب صهیونیستی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارشی که ما از سازمان منطقه‌ای بهداشت جهانی داریم سیستم پزشکی و درمانی نوار غزه به دلایل مختلف فاقد امکان خدمت رسانی بوده و مراکز مختلف پزشکی و درمانی در نوار غزه و کرانه باختری به صورت غیر انسانی مورد هدف قرار گرفته و امدادرسانی به مجروحین مختل شده است.

وی، با اشاره به تأثر و تأسف جامعه پزشکی جمهوری اسلامی ایران از کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع فلسطین تاکید کرد: جامعه پزشکی خواستار ورود و اقدام جدی سازمان بهداشت جهانی در این زمینه است.

عین اللهی خطاب به مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی WHO گفت: ضرورت دارد در این برهه از تاریخ عزم خود را برای یاری رساندن به آسیب دیدگان فجایع انسانی در فلسطین اشغالی جزم کرده و ضمن حمایت از مردم مظلوم فلسطین، زمینه کاهش آلام آنان را فراهم آوریم.

وی از سازمان بهداشت جهانی خواست نگذارد اعتمادی که مردم به این سازمان دارند دچار خدشه شود و این سازمان در حمایت از مجروحان غزه اقدام جدی و مؤثر صورت دهد.

عین اللهی همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سازمان بهداشت جهانی WHO برای ارائه خدمات سلامت، ارسال دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی به مردم آسیب دیده و مظلوم فلسطین خبر داد.

وزیر بهداشت، به اعلام حضور کادر سلامت کشورمان برای خدمت رسانی درمانی و فوریتی پزشکی به مردم بی دفاع غزه اشاره و تصریح کرد: برای پزشکان و پرستاران ایران دیدن صحنه‌هایی از مردم غزه که فاقد ابتدایی‌ترین تجهیزات پزشکی و دارو برای درمان هستند، دلخراش و غیر قابل تحمل است.

وی به تجمع بزرگ جامعه در حمایت از مردم مظلوم غزه که قرار است فردا ۱۸ اکتبر (چهارشنبه ۲۶ مهرماه) در میدان فلسطین تهران برگزار شود اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده اعزام کادر درمان، ارسال تجهیزات پزشکی و دارو به نوار غزه و فلسطین اشغالی است.

«احمد المنظری» مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی WHO نیز در این گفت و گوی تلفنی به تلاش سازمان بهداشت جهانی در زمینه کمک‌های درمانی و بهداشتی به مردم فلسطین اشاره و خاطرنشان کرد: مردم فلسطین اکنون در شرایط سختی قرار دارند و ما در سازمان بهداشت جهانی در همان لحظه‌های اول تلاش‌هایی را در سه محور صورت دادیم.

وی گفت که کمک‌های پزشکی متشکل از لوازم و تجهیزات پزشکی برای ارسال به مردم فلسطین آماده است و ما منتظر باز شدن گذرگاه رفح برای ارسال این تجهیزات هستیم.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی (WHO) همچنین از ارائه خدمات اورژانسی و پزشکی به مردم فلسطین توسط کارشناسان سلامت در صورت گشوده شدن گذرگاه رفح سخن گفت و تاکید کرد که با مقامات مصری در این زمینه در حال مذاکره است.

«احمد المنظری» همچنین تاکید کرد که ما همه تلاش خود و ابزارهای موجود را برای خدمت رسانی و کمک به مردم آسیب دیده فلسطین بکار می‌گیریم.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در عین حال به نظام کارآمد و قوی بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران اشاره و تاکید کرد: از نگاه انسان دوستانه ایران در این زمینه و کمک جمهوری اسلامی در شرایط ناگواری که در منطقه شاهد آن هستیم، تشکر می‌کنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا