ناباروریسلامت خانواده

ضرورت آگاهی بانوان از عوارض افزایش سن باروری

به این مطلب امتیاز دهید.

به گزارش خبرگزاری مهر، ۲۴ تا ۳۰ مهر هفته سلامت بانوان نامگذاری شده است که نشان دهنده اهمیت و جایگاه سلامت بانوان در سلامت خانواده و جامعه است.

متأسفانه افزایش سن ازدواج و فرزندآوری از جمله عوامل خطر بروز ناباروری در زنان است و ضروری است که آگاهی‌بخشی لازم در این زمینه انجام شود.

سیمین ظفردوست جراح و متخصص زنان و و فلوشیپ ناباروری و عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن‌سینا گفت: یکی از مشکلات بزرگ جامعه ما افزایش سن ازدواج و فرزندآوری زنان است که ناشی از علل مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.
اما بسیار مهم است که خانم‌ها بدانند فرصت فرزندآوری آنها محدود است.

وی افزود: در واقع، هر خانم با یک میزان مشخص ذخیره تخمدان متولد می‌شود و این ذخیره تخمدان از زمان تولد تا زمان یائسگی (۴۷ تا ۵۰ سالگی) به‌تدریج کاسته می‌شود تا به پایان می‌رسد.
اما این روند کاهش از سن ۳۵ سالگی سرعت می‌گیرد و پس از ۴۰ سالگی سرعت این روند کاهشی بسیار بیشتر می‌شود.

ظفردوست توضیح داد: بنابراین، لازم است که زنان آگاه شوند که فرصت باروری آنها محدود است و وقتی ذخیره تخمدان کاهش یابد، به هیچ وجه قابل تجدید و بازیابی نیست.
نکته مهم دیگر این است که با افزایش سن فقط میزان ذخیره تخمدان و تعداد تخمک‌ها کاهش نمی‌یابد، بلکه کیفیت تخمک‌ها نیز کاهش می‌یابد.

وی افزود: وقتی کیفیت تخمک پایین باشد، جنین تشکیل شده نیز کیفیت خوبی نخواهد داشت و این به معنی افزایش خطر سقط جنین است.
به همین دلیل است که در خانم‌های بالای ۴۰ سال میزان سقط جنین به شدت افزایش می‌یابد.
در واقع با افزایش سن، هم احتمال بارداری کاهش می‌یابد و هم احتمال سقط افزایش پیدا می‌کند.

این فلوشیپ ناباروری تاکید کرد: عامل خطر دیگری که با افزایش سن مرتبط است، وضعیت رحم است.
فیبروم‌ها و پولیپ‌ها رحمی در خانم‌هایی که در سنین باروری قرار دارند، شایع است اما با افزایش سن این فیبروم‌ها و پولیپ‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و با تغییراتی که در رحم ایجاد می‌کنند، باعث کاهش احتمال بارداری و افزایش احتمال سقط می‌شوند.

عضو تیم تخصصی مرکز ناباروری ابن‌سینا در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه ما و رسانه‌ها این است که بانوان را از تأثیرات منفی افزایش سن بر باروری آگاه کنیم.

وی افزود: این یک واقعیت بیولوژیک است که با افزایش سن، فرصت بچه‌دار شدن برای زنان به شدت کاهش می‌یابد و بانوان باید با آگاهی از این واقعیت، درباره سن ازدواج و فرزندآوری تصمیم بگیرند.
اگر هم به هر دلیلی امکان ازدواج یا اقدام برای بارداری ندارند، می‌توانند از روش‌های حفظ باروری، یعنی فریز تخمک یا جنین استفاده کنند که توان باروری خود را برای آینده حفظ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا